Aj šperky majú svoju etiketu

manzetove gombiky

Šperky patria k obľúbeným doplnkom ľudí už od prapočiatku ľudstva. V minulosti boli šperky ukážkou honoru a bohatstva ich hrdých nositeľov. V súčasnosti ich výber vychádza skôr z módnych trendov i z tradícií, a vkusu každého z nás. Nosíme ich na plesy, do práce i spoločenské podujatia. Niekedy menej, niekedy viac. Ale vieme ako a ktorý šperk nosiť, aby sme neporušili zásady spoločenskej, či biznis etikety?

MUŽI MENEJ, ALE ELEGANTNE

Klasické pravidlo etikety vraví, že moderný džentlmen nenosí iný šperk, ako hodinky, prsteň a manžetové gombíky. Inými slovami, ak páni obľubujú zlato a drahé kovy, v biznis etikete by mali byť skôr strohý v ich dennom nosení.

Retiazky na krk je lepšie nechať skryté pod košeľou a páni sa k nim „priznávajú“ iba ak sú oblečení v športovom, či ležérnom „casual“ odeve. K obleku, teda „formal“ úrovni obliekania sa nehodia ani hrubé zlaté retiazky na zápästie, kovové náramky, kožené remienky, pletené šnúrky a iné „cool“ ozdobičky. Tie si radšej oblečte na rockový festival, či grilovačku u kamaráta.

K „povoleným“ pánskym šperkom do biznis triedy patria prstene. Nikdy však nepreháňajte. Štandardom je zlatá, či platinová obrúčka plus maximálne jeden pečatný či klubový prsteň. Ak máte obľubu v prsteňoch, tak ich radšej striedajte, ako by ste ich mali nosiť naraz.

Pýchou pánskej ruky sú náramkové hodinky. Chronograf ako ukazovateľ času je azda tým najlepším spôsobom ako ukázať svoj vkus a individualitu osobnosti. Aj tu však platí, že čím serióznejší je odev pánov, tým menej vyzývavé, masívne, či prezdobené hodinky nosia. K obleku sú vhodné zlaté, alebo strieborné hodinky s menším ciferníkom a jemnejším kovovým puzdrom. Ideálne s remienkom z pravej kože. K smokingu a fraku sa namiesto náramkových hodiniek odporúčajú vreckové hodinky na retiazke, tzv. cibuláky. Robustné hodinky s hrubými kovovými remienkami sú skôr pre „casual“ módny štýl.

Treťou povolenou kategóriou pánskych šperkov sú manžetové gombíky. Práve tie sú výborným spôsobom ako zdôrazniť svoj štýl, eleganciu a individualitu. Manžetové gombíky sa nosia ku košeli s dvojitou preloženou manžetou a sú vhodné k obleku, smokingu i fraku. Aj v tomto prípade však vyberáme radšej kovové zlaté, či strieborné manžetové gombíky. Prípadne s osadeným kameňom, drahokamom, kryštálom, či iným zaujímavým, no nie veľmi vyzývavým doplnkom. Pre zvýraznenie svojej osobnosti môžu mať páni na manžete vyrytý monogram, erb, alebo osobný motív.

ŽENY VIAC, ALE LADIŤ S ODEVOM

Aká by to bola žena bez šperku? Zlato, striebro, perly, či bižutéria. To všetko nájdeme dnes v dámskej šperkovnici. Problém vzniká až vtedy, kedy zistíme, že si to nevieme skombinovať k odevu aj jednotlivým dielom šperkov. Veď ženy okrem náušníc, nosia aj náhrdelníky, retiazky, náramky, čelenky, brošne, prstene, či amulety. Ženy si môžu na seba vziať rozhodne viac šperkov ako muži, no aj tu platí, že preháňať by sa nemalo!

Kým pri bežnom dennom nosení do práce ženám postačí aj bižutéria, alebo jednoduché menšie šperky s drahých kovov, na významné spoločenské podujatia, ako svadby, plesy, či divadelné a operné premiéry si ženy vyberajú z hodnotnejšej časti svojej šperkovnice. Na slávnostné chvíle si môžete dopriať aj masívnejšie náhrdelníky, či náušnice, bohato zdobené drahými kameňmi, či polodrahokamami. V ostatnom období však robustné a prezdobené šperky vychádzajú z módy a nahrádza ich jemná no kvalitná elegancia. Trendom posledných rokov je návrat ružového zlata i kvalitných perlových šperkov.

Je jasné, že dámy na plesoch chcú ukázať to najlepšie čo doma majú. Vyberte si jeden nosný šperk, ktorý bude dominantnou ozdobou ladiacou k vašim šatám, líčeniu a účesu. Napr. veľký náhrdelník, alebo náušnice. Ostatné šperky by však potom mali už len citlivo dopĺňať celkovú vizáž a preto ich volte s rozumom. Mimochodom dámy, na ples si na rozdiel od svojich pánskych partnerov hodinky nedávajte! Nevhodné na spoločenské slávnostné podujatia sú aj šperky z „lacnej“ bižutérie. Ak bižutériu, tak v kombinácii s prvkami z drahých kovov, resp. pozlátenú bižutériu od kvalitných šperkárov.

Ak sa ženy chcú šperkami zladiť do „biznis“ kategórie odievania, mali by myslieť na to, že tu je menej viac. Šperky v pracovnom prostredí by nemali pôsobiť dominantne, atraktívne ani vyzývavo! Skôr naopak. Decentnosť a serióznosť vášho kostýmu, či šiat len jemne doladiť. Aj tu je lepšie staviť na jeden dominantný prvok. Ak si totiž naraz nasadíte veľa šperkov, môžete pôsobiť na obchodného partnera, či kolegu rušivo. Ideálne je, ak okrem jedného nosného šperku do kombinácie priradíte maximálne dva doplnkové. Vyberte si napríklad decentné, no kvalitne spracované zlaté náušnice, slušivý zlatý, či strieborný náramok, retiazku s príveskom, dámske hodinky, či brošňu, a k tomu jeden, najviac dva prstene s menším kameňom a hotovo… Samozrejme, nemusí ísť len o drahé kovy. Pokojne si dajte aj bižutériu, ale nie lascívnu a príliš trblietavú!

 

A NA ZÁVER EŠTE ŠTYTRI ZÁSADY NOSENIA ŠPERKOV:

 

  • strieborné šperky nekombinujeme so zlatými
  • nikdy nekombinujte bižutériu s drahými kovmi
  • jednotlivé šperky v kombinácii musia ladiť farbou, vzorom i materiál
  • menej je niekedy viac

Comments are closed.