Etiketa na pláži? Preboha len to nie!

Je tu čas letných dovoleniek a oddychu pri vlnách mora, či obľúbenom jazere na vidieku. Ak si myslíte, že počas dovolenky a uprostred letných horúčav etiketa neplatí, tak ste na omyle! Aj na pláži by ste mali svojím chovaním dokázať, že ste pravá dáma, alebo džentlmen, ktorí poznajú slušné mravy…

Vonku je cez tridsať, slnko praží a vánok Vás príjemne ovieva vôňou mora a píniových stromov. Ležíte na pláži v plavkách s vyvaleným zadkom, či pupkom a je Vám dobre. Z vody počuť veselý a niekedy až otravný džavot detí, v neďalekom bufete hrajú po stosiedmy krát Váš nenávidený letný hit a jediné na čo máte chuť je chladené pivo, či jahodová zmrzlina. Áno, dovolenka je najmä o oddychu a o príjemnom ničnerobení, ale to ešte neznamená, že by sme mali vypnúť aj posledné „kontrolky“ slušnosti a zdvorilosti.

Iste aj Vám prekáža, ak Vám niečie „decko“ prebehne cez uterák a Vy si musíte znova vytriasať piesok zo všetkých vecí. Pri deťoch je to, ale odpusteniahodné. No ak sa nejaký „buran“ rozhodne skrátiť si trasu k bufetu cez Váš „plážový pozemok“ tak to už sa za prehrešok voči etikete považovať dá. Aj preto by sme si mali vždy uvedomiť, že preskakovať niekomu cez hlavu na pláži vonkoncom nie je slušné a teritórium vymedzené uterákom, či ležadlom by sme mali rešpektovať ako súkromnú zónu.

Samozrejme, sú tu aj takí experti, ktorí si uteráky na pláž, alebo k hotelovému bazénu, vyložia už ráno pred raňajkami, aby „chytili“ najlepšie miesta, no na takto získané „teritórium“ sa uráčia vstúpiť až krátko pred obedom. Tento spôsob obsadzovania dobrých miest na pláži však nesvedčí o veľkej znalosti dobrých mravov. Iní by si zatiaľ pokojne mohli na ich „fleku“ poležať…

Aj oblečením, alebo v tomto prípade skôr „vyzlečením“, by sme mali držať istú úroveň. V prvom rade, volíme také plavky, ktoré sú v harmónii s našim telom a typovo sa hodia nášmu veku a postaveniu. Ak opustíme plážovú zónu, dámy si zvyčajne obliekajú na plavky krátky sieťkovaný „plážový top“, alebo si boky ovinú ľahkou šatkou. Páni by si do neďalekej kaviarne mali obliecť k plavkám aspoň tričko, či plátenú košeľu. Tí, ktorí navštevujú luxusné dovolenkové rezorty už vedia, že do plážového baru, či reštaurácie ich bez trička nepustia. Pozor na mokré plavky, s ktorými si nikdy nesadáme na čalúnené stoličky, kreslá a sedačky v podnikoch.

Stále populárnejším sa stáva opaľovanie „hore bez“. S letnými horúčavami ženy odhadzujú plavky i zábrany. Aj tu však treba najskôr pouvažovať, či v blízkom okolí nie sú deti, ktoré už ženský prsník nepovažujú za nádobu na teplé mlieko. Na druhej strane by sa aj chlapi mali aspoň trochu kontrolovať a nemali by doslova „skenovať“ postavu každej krásky, ktorá okolo ich uteráku prejde.

Ak fajčíte a túto neresť si nedokážete odpustiť ani pri vode na pláži, skôr než si na deke zapálite, poobzerajte sa, či tesne vedľa Vás nie sú iní ľudia a hlavne matky s deťmi. Ste síce vonku, no zápach horiacej cigarety vinúci sa od Vás Vám veľa sympatií na pláži nevytvorí… Ak je naokolo veľa ľudí, je rozumnejšie si štipľavý dym vychutnať v neďalekej plážovej kaviarni, či bufete pri káve, kde sa fajčenie dá prirodzene očakávať.

Za normálne by sme mali považovať aj to, že po odchode z pláže si zbalíme nielen svoje osobné veci, ale aj odpadky, ktoré sme počas relaxu pri vode „vyprodukovali“.

Ak si teraz vravíte „Etiketa na pláži? Preboha len to nie!“, a pritom Vás desí, že ešte aj na piesku pri mori by ste mali dodržiavať nejaké „regule správania“, skúste sa zamyslieť, ako by ste Vy vnímali človeka, alebo rodinu, ktorá by Vám týždeň, či dva, dennodenne liezla na nervy svojim nevyberaným a otravným správaním…

Comments are closed.