Ako sa v lete (ne)obliecť, alebo ako fičia ponožky v sandáloch!

sandale ponozky

Leto (a najmä to tohtoročné) je obdobím, kedy sa skôr vyzliekame, ako obliekame. No aj pri sporom odievaní v horúčavách a počas dní voľna a dovoleniek sme stále tými istými ľuďmi, ktorí v teplotách pod 20 °C chodia oblečení „normálne“. Tak prečo si niektorí myslíme, že ak je vonku 35°C, všetci by mali byť automaticky v plavkách a šľapkách? Asi je to tým, že horúce leto si spájame s prázdninami u babky , dovolenkou pri vode, sladkým ľadovo vychladeným melónom, čapovanou kofolou z bufetu a hlavne s takmer nahým telom schovaným v chládku pod slnečníkom…

Áno, leto je najmä o uvoľnení z celoročného stresu a vtedy povolíme uzdu aj našim odievacím zvykom. Veď čo môže byť príjemnejšie, ako sedieť na balkóne, či pri dome na terase len tak v trenírkach alebo v plavkách, v ľahkom tričku alebo aj bez neho?!

Lenže mnohí sa práve v letnom horúcom ovzduší akosi pozabudnú a takýto „outfit“ si oblečú aj na prechádzku mestom, či na návštevu k známym. A tu by už nejaké nepísané pravidlá etikety mohli nesúhlasiť. Isteže, pohľad na mladé krásne sporo odeté telá ešte nikomu neublížil. No priznajme sa, sme všetci modelky a fešáci? Naša telesná schránka neutrpí, ak si oblečieme polokošeľu alebo ľahké biele ľanové nohavice so vzdušnou letnou košeľou, k tomu sandále prípadne svetlé mokasíny s bielymi bavlnenými ponožkami. Rovnako aj dievčatá a ženy môžu prevetrať svoj letný šatník a (konečne!) namiesto obľúbených džínsových nohavíc si môžu obliecť letné tričko a sukňu, alebo krátke letné šaty so sandálmi.

Ak však chcete vybehnúť len na pivo a zmrzlinu, šortky, bermudy a tričko bez rukávov nič nepokazia. Jedine, že by ste mali pod pazuchami poriadne hustého „ježka“, o ktorého vaše okolie veľký záujem mať nebude. Vtedy volíme radšej tričko s krátkym rukávom, či polokošeľu a pôsobíme estetickejšie…

Ak ale chcete s partnerom(kou) zamieriť niekam na kultúru, do kina, na koncert, či na nejaký letný mestský festival, môžete sa trochu prehrabať v šatníku a vymyslieť niečo letne elegantné, ale pritom pohodlné.

Dámy by mohli v horúčavách vyskúšať dlhé košeľové šaty na gombíky z ľahkej vzdušnej látky. Ochránia ich telo pred priamym slnkom, sú príjemné vzdušné a navyše budete v nich vyzerať elegantne. Rovnako slušivo budete vyzerať v denimových nohaviciach s voľným letným tunikovým topom, alebo v krátkych voľných šatách. Praktickou a pritom elegantnou kombináciou sú aj krátke šortky s tielkom s tenkými ramienkami prekrytým ľahkou priesvitnou hodvábnou blúzkou.

Páni mladších ročníkov a s opálenými nohami si okrem klasiky – košele s krátkymi rukávmi a ľanových nohavíc so sandálmi, môžu obliecť aj niečo odvážnejšie: Na tričko vyskúšajte ľahké letné sako s kratším strihom a k tomu slušivé bavlnené, alebo ľanové šortky s mokasínami bez ponožiek. Táto pre nás pomerne netradičná kombinácia saka s krátkymi nohavicami je už niekoľko sezón letným hitom vychytených plážových destinácií. Ak si na takúto kombináciu netrúfate, namiesto šortiek si k saku oblečte klasiku – dlhé ľanové nohavice.

Mnohých ľudí trápi otázka, čo si obliecť v lete do práce. Najmä tam, kde je nevyhnutné dodržiavať Business dress code. Ak sa aj v tropických horúčavách vedenie vašej firmy rozhodne poľaviť z prísneho Business Formal, kedy páni musia nosiť oblek, kravatu a košeľu s dlhými rukávmi plus tmavé kožené topánky, a dámy nohavicový, či sukňový kostým a pančucháče s plnými topánkami, vtedy zväčša volíme odľahčenejšiu verziu Business Casual. Tá povoľuje pánom kombinovať rôzne nohavice a saká s košeľou s krátkym rukávom bez viazanky a dámam blúzku, košeľu alebo tuniku a k tomu sukňu, či nohavice s elegantnou aj otvorenou obuvou.

Ak sa ale aj v najväčších letných „trópoch“ chystáte na dôležitú obchodnú schôdzku alebo pracovný pohovor, voľte radšej verziu Business Formal. Páni by ani vtedy nemali nosiť košeľu s krátkymi rukávmi. Správni znalci etikety totiž vedia, že spod saka by mala pretŕčať košeľa (najlepšie biela) o 1 a pol centimetra. Dámy najčastejšie chybujú nahými nohami (bez pančucháčov) alebo naopak pančucháčmi v sandáloch. Rovnako protokolárne nevhodné sú aj odhalené ramená (tielka s tenkými ramienkami).

Ak ale pracujete na nižšej pozícii, máte v lete výhodu, že zníženie nárokov na obliekanie Vám budú v práci nadriadení tolerovať. Pokiaľ celý deň sedíte v kancelárii pri stole, pokojne si obujte šľapky alebo sandále. Správna dáma by však aj v lete mala myslieť na zadné vrátka a ak aj máte povolenú úľavu na obliekaní, pre istotu majte v zásuvke jedny náhradné pančucháče, bielu blúzku a topánky s uzavretým špicom, ktoré v prípade potreby z Vás opäť urobia profesionála na úrovni. To isté platí aj pre pánov, jedno sako a košeľa s dlhým rukávom a viazankou do rezervy sú na nezaplatenie…

Leto má farby rado, no najpreferovanejšou farbou je biela a svetlé odtiene pastelových farieb. Modernou farbou je sýtožltá, ktorá sa dobre kombinuje s takmer všetkými farbami a rovnako aj pestrofarebné kvetované vzory. Čierna alebo tmavšie farby sú vhodnejšie skôr na večer.

Z hľadiska materiálu je na leto najvhodnejšia 100 % bavlna a ľan. Syntetické materiály by sme mali vynechať, prípadne obliekať až na večer. V lete nezabúdame ani na ochranu očí a hlavy. Slnečné okuliare vo svojej širokej palete ponúkajú ideálnu možnosť na vystavanie tej najvhodnejšej kombinácie doplnkov k vášmu letnému odevu. Módnym trendom je i nosenie klobúkov a to nielen u žien, ale aj u mužov. Treba však voliť primerané tvary a svetlejšie farby. Najlepšie pokrývky hlavy v horúčavách sú vzdušné perforované klobúky zo slamy, morskej trávy, či dokonca papiera. Šiltovky volíme skôr k športovému odevu a sandálom.

Apropos, ak sme už pri tých sandáloch. Vo všeobecnosti si do nich pančucháče ani ponožky neobúvame. Väčšina odborníkov na etiketu i módu by totiž gúľala očami. Ale pozor, nové trendy spoza Atlantiku i z britských ostrovov k nám doviali aj túto extrémnu módu a už aj na našich uliciach nie je problém objaviť zväčša mladých trendy ľudí s krátkymi nohavicami a sandálmi s bielymi, či farebnými ponožkami. Túto novú módu, ktorá v začiatkoch bola skôr recesiou, si obľúbili mnohé svetové celebrity i známi módni návrhári. Preto, ak práve aj u Vás fičia ponožky v sandáloch, nemusíte byť automaticky považovaní za „módneho burana“!

 

Comments are closed.