Etiketa vo fitku? Hm.

fitness

S blížiacou sa jarou sa akosi zapĺňajú fitnesscentrá. Po koncoročných sviatkoch si ľudia kúpili permanentky a myslia si, že do leta budú „fit“, alebo aj „fitness“. Preplnená posilňovňa však generuje aj spoločensky „hustejšie“ prostredie, v ktorom skôr, či neskôr okrem činiek a závaží, narazíme aj na živé duše. V spotenom tričku, šortkách, či legínsach a teniskách si pripadáte ako neviditeľná šeď, ktorá nemá meno ani číslo. Cvičíte, prepletáte sa strojmi a činkami a okrem kamoša, či svojej priateľky si ostatných ani nevšímate. Ste úplne anonymní a svoj štandard slušnosti a správania sa si ani neuvedomujete. Možno až do chvíle, kým Vám obchodný partner, či nadriadený nepripomenie, že Vás v utorok vo fitku stretol, no Vy ste si ho akosi nevšimli…

Je skutočne tak nevyhnutné aj v tak nekonvenčnej atmosfére, akou je výtlak činky, beh na páse v kardiu, alebo precvičovanie s fitloptou v pote tváre, aby sme sa strážili a správali podľa pravidiel spoločenskej etikety? A viete, že hej?! Áno, aj v posilke ste tými istými ľuďmi a s ľuďmi, ktorí si aj v tréningovom odeve zaslúžia istú úctu a úroveň prístupu.

Čo by sme teda vo fitnesscentrách robiť radšej nemali, a naopak, ako sa správať tak, aby sme neboli terčom poznámok a pohŕdavých pohľadov? Pomôže nám „fitiketa“ – etiketa správania sa vo fitku.

Už pri príchode do šatne máme prvú možnosť ukázať svoju úroveň a aj s neznámymi prítomnými sa pozdravíme. Zvážime (podľa odhadovaného veku), či im povieme klasicky „dobrý deň“, alebo „čaute, ahoj, nazdar…“ Nezabúdajme, že pozdraviť ako prvý by mal ten, kto do miestnosti vchádza. Častým javom je, že sa niektorí jedinci pri prezliekaní „rozložia“ po celej lavičke, nechajú obuv v strede uličky a skrinku otvorenú, čím bránia prechodu ďalších. Aj tu by sme však mali rešpektovať, že šatňa je aj pre ostatných, nielen pre nás a zabrať by sme mali len adekvátnu časť priestoru pred našou skrinkou.

Prezlečení do športového vchádzame do telocvične. Je bežné, že aj tu sú ľudia a pozdravom nič nepokazíme. Samozrejme nemusíme zdraviť každého, ale aspoň tých, ktorí sú v našej bezprostrednej blízkosti. Prví zdravia opäť prichádzajúci.

Ak chceme začať cvičiť a na stroji je prehodený uterák a fľaška s vodou, zrejme tam má niekto rozcvičenú sériu. Nie je hanbou sa spýtať okolitých, čí je to uterák a či už dotyčný skončil a či smieme začať cvičiť. V opačnom garde si treba uvedomiť, že konkrétny stroj tam nie je len pre nás a prehodený uterák znamená, že máte len krátku pauzu medzi sériami. Inak si ho odstráňte, aby ste stroj neblokovali iným.

Je normálne, že v posilňovni sa ľudia potia, vzdychajú a nevoňajú ako z butiku. No uterák nosíme práve pre to, aby sme svoj telesný zápach z potu čo najviac eliminovali. Navyše, nenosíme už druhý týždeň ten istý prepotený „outfit“ a aj uterák by sme si mali striedať čo najčastejšie…

Slušné je si pod citlivé a často sa potiace partie tela podkladať uterák, ak nie, väčšina fitiek má k dispozícii papierové utierky a rozprašovač s dezinfekčným prostriedkom, ktoré slúžia na očistenie prepotených lavičiek, sedákov a rukovätí. Ak docvičíme, mali by sme mláky potu utrieť. Určite ste zažili, aké nepríjemné je sadať do niečieho potu. Aj Vám sa bude lepšie cvičiť na suchom a čistom stroji, ako na mastnom, smradľavom a prepotenom.

Fitko nenavštevujú len „normálni“ ale aj vyslovení „bodybuilderi“ a kulturistickí fanatici. Určite ste sa už niekedy pristihli, že ste pohľadom „skenovali“ ich vyrysovanú deltu a dokonalé svaly. Dokonca aj muži si prídu na „svoje“ pri pohľade na dokonalé krivky vyšportovaných slečien. Nie je problém, ak sa normálne pozriete. Ale doslova „civieť“ s otvorenými ústami v nemom úžase zase nemusíte…

Bežnou praxou v posilňovni je, že potom, ako sme docvičili, vrátime činky a závažia na pôvodné miesto. A ďalší si naložia váhu podľa svojich predstáv. Neraz sa stáva, že nejaký „Rambo“ si naloží 180 kg a po ňom sa so závažiami musia trápiť dve staršie dámy… Aj v takýchto priestoroch by sme mali byť galantní a najmä muži džentlmenmi. Dámy a starší majú aj tu prednosť a Vy budete v ich očiach ten, ktorý je na úrovni…

Po cvičení sa väčšina ľudí osprchuje. Žiaľ sú aj podivíni, ktorí si myslia, že po hodine potenia sa postačí ak sa utrú „týždňovým“ uterákom a pach prekryjú deodorantom. Ak patríte do tej čistotnejšej skupiny, myslite aj na to, že po opustení sprchy by ste mali tú mláku pod Vami utrieť. Gumená stierka s rukoväťou je štandardnou výbavou väčšiny šatní. Rovnako aj sprcha by po nás mala zostať čistá a nie ako odpadkový kôš na minuté obaly od sprchových gélov a použité holiace strojčeky…

Ak zásady spoločenského správania vo fitku dodržiavate, môžete z posilňovne odísť bez výčitiek a navyše s pocitom, že aj tu ste zostali človekom…

Comments are closed.