“Kosačkové reggae” a susedská etiketa

grass-cutting

Je nedeľa, 7.30 hod a vy dospávate sobotný žúr s priateľmi. Deti sú u babky a tešíte sa, ako si pospíte aspoň do deviatej. Zrazu začujete známy zvuk, ktorý v nedeľu o tomto čase nechce počuť asi nikto z nás. Trh lankom štartéra kosačkového motora. A už to samozrejme vrčí, ako sa na správnu benzínovú kosačku s pojazdom patrí. Vyskočíte z postele, zavriete okno a myslíte si, že to ešte „dáte“. Nedali ste. S namosúreným výrazom v pokrčenej tvári vstanete, nahmatáte kľučku a zo spálne vyjdete von. Po hodinke „kosačkového reggae“ váš „milý“ sused splnil svoj nedeľný plán a išiel si dať pivko na terasu. Konečne v tichu počuť štebot vtákov i rádio zo záhrady obďaleč. Keď už sa deň nezačal ideálne skúsite si ho aspoň spríjemniť kávičkou na terase. Len čo sa usadíte a otvoríte obľúbenú knihu, z druhej strany ulice sa ozve kvílivý tiahnuci sa „blues“ cirkulárky. „Crrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrn“ – ticho – „crrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrn crn crn“ – ticho – „crrrrrrn – crrrrrrrn – crrrrrrn“. Viem, že pre tých, čo žijú v bytovkách to znie exoticky, ale verte, ani oddelená stavba vlastného domu s najnovšími trojsklami na oknách vás neuchráni pred nezdvorilým susedom, ktorý si žije svoj život len pre seba!

Spôsobov ako znepríjemniť život svojmu susedovi je nekonečne veľa. Jedni pália vo dvore lístie, či pneumatiky, ďalší skúšajú koľko vydrží ich 200W reproduktor, iní si na to museli zobrať najväčšiu ručnú zbíjačku z požičovne, alebo si zaumienili, že ich syn bude raz husľový virtuóz ?.

„Bytovkári“ tiež nie sú o slasť z „milého“ suseda ukrátení. „Tatramatky ródeo sa mieša kde tu s operou“ a veľmi bežné je aj to, ak „ktosi čosi vŕta v paneloch“. Mnohí poznáme, aké to je mať nevychovaných a arogantných susedov, u ktorých nepomáha ani búchanie metlou o strop, či zvonenie na zvonček s dohovorom. Číňania sú zrejme o krok vpred, pretože vynašli prístroj, ktorým sa hlučnému susedovi môžete revanšovať ?. Ide o zariadenie, ktoré po pripevnení na strop vracia späť otravné zvuky od susedov nad vami. Toto však určite nie je cesta ako dospieť k harmonickému spolunažívaniu v bytovke, či kdekoľvek inde.

Etiketa nie je zákon a nemôže nikomu nič zakázať, či prikazovať. Ale jej základom sú pravidlá spoločenského správania, vytváranie pozitívnych medziľudských vzťahov, rešpektovanie iných a cit pre riešenie spoločenských situácií. V jednoduchšej reči môžeme použiť staré dobré príslovie: „Nerob druhému to, čo nechceš, aby druhí robili tebe!“

Ak toto čítate a spoznávate sa v kategórii „milý“ sused, mali by ste s tým niečo robiť. Presnejšie v nedeľu a v nevhodných termínoch by ste radšej nemali robiť nič! Mať v sebe mieru rešpektu a taktu, ktorým dokážeme predísť krízovým spoločenským situáciám, patrí do základnej výbavy každého inteligentného a slušného človeka. Buďte ním v očiach svojho okolia i Vy!

 

Comments are closed.